Historia

Historia Klubu Parlament sięga początku wieku. W 2000 roku rozpoczęły się prace remontowe w pomieszczeniach dawnej stolarni Teatru Wybrzeże. Po trwającej niemal rok przebudowie, w listopadzie 2001 roku, w samym centrum gdańskiego starego miasta, otworzył swe podwoje najnowocześniejszy i największy wówczas klub muzyczny w Trójmieście. Od pierwszego dnia swojej działalności, Klub Parlament zyskał ogromne uznanie w oczach odwiedzających go gości, co sprawiło, że stał się również popularnym i ważnym punktem na imprezowej mapie Gdańska.

Mimo upływu lat, zmieniającej się mody oraz wciąż poszerzającej się oferty kuturalno-rozrywkowej w naszym mieście, Klub Parlament wciąż odwiedzają niezliczone rzesze spragnionych dobrej zabawy imprezowiczów. Odbywające się od czwartku do soboty imprezy cykliczne cieszą się gigantycznym zainteresowaniem wśród publiczności, a każda z tych imprez ma swoich wiernych fanów.

DSC_0439_20151009_24103Na przestrzeni lat, w organizację odbywających się w Parlamencie imprez, zaangażowani byli m.in. Liroy, Robert Leszczyński, Tomasz Lipa Lipnicki, Dj Slam! i wielu innych. Parlament to również jeden z najważniejszych w Polsce klubów koncertowych. Przez naszą scenę przewinęły się setki artystów, z których wielu to wykonawcy o światowej renomie. Nie sposób wymienić wszystkich ale trudno nie wspomnieć o koncertach takich zespołów jak: Archive, Hurts, Us3, Die Toten Hosen, Soulflay, Gentleman, Wishbone Ash , Nomeansno, Fink, Gwin Ashton, Benny Benassi, Enter Shikari, The Rasmus, Dog Eat Dog, Everlast, Fish, God Is an Astronaut, Pendragon, Wax Tailor, Selah Sue, Jimy Tenor, Anathema, Korpiklaani, Rotting Christ czy Venom. Nie można zapomnieć o muzyce hip-hopowej, która równie często gościła na naszej scenie za sprawą wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Wykonawcy tacy jak: Foreign Beggars, Ofx, Onyx, Pmd, Dalek, Tha Links, Rytmus czy Dj Tomekk, to tylko niektórzy z reprezentantów zagranicznej sceny hip-hopowej, którzy pojawili się w Parlamencie.

jelonek001Wśród polskich wykonawców trudno jest znaleźć takiego, który by tu nie występował. Reni Jusis, Myslowitz, T.Love, O.N.A., Hey, Kayah, Knż, Raz Dwa Trzy, Vader, Pudelsi, Coma, Carrantuohill, Happysad, Maria Peszek, Tsa, Kat, Riverside, Behemoth, Sistars, SBB, Dżem, Lemon, Jelonek, Hanter, Strachy na lachy, Lao Che, Monika Brodka, Renata Przemyk, Czesław Śpiewa, Eney, OSTR, Gooral, Grażyna Łobaszewska, Dawid Podsiadło, Piersi, Big Cyc, Bielizna, Poluzjanci, Robert Kasprzycki, Ania Dąbrowska, Domowe Melodie, Kabanos, Vavamuffin, Lipali, Ira, Illusion, Luxtorpeda, Zakopower, Mela Koteluk, Closterceller, Tides from Nebula, i wielu innych.

Klub Parlament to nie tylko koncerty i imprezy. Scena kabaretowo-stand-upowa, pokazy oraz turnieje taneczne, pojedynki Dj-ów, wystawy, przedstawienia teatralne, szkolenia, debaty, rozmaite festiwale oraz pokazy filmów. Te różnorodne emanacje form „okołomuzyczych”, miały szansę zaistnieć przez lata działalności Klubu na jego deskach. Świadczą one niezbicie o tym, że Klub Parlament jest przestrzenią niezwykle przyjazną i otwartą na wszelkie rodzaje działalności artystyczno-rozrywkowej. Przestrzenią, która zachowuje jednocześnie walory małych klimatycznych klubów, jak i przestronnych obiektów koncertowych, mogących pomieścić całkiem sporą liczbę fanów.

Niesamowity klimat panujący w tym miejscu oraz unikalna atmosfera, tworzona przez ogarniętych pasją, pracujących tu ludzi, powodują, że niezwykle chętnie wracają tu zarówno nasi goście jak i artyści.