Widowisko z Kluczem

Widowisko z Kluczem – prapremiera odbyła się w Teatrze Miniatura w 2017r.
Producent: Fundacja „Transgressive Art.”
Współproducent : Muzyczny Klub PARLAMENT
DATA premiery nowej wersji przedstawienia, specjalnie przygotowanej na V Międzynarodowy Zjazd Gdańszczan: 08.07.2018r. godz. 20.00
Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Gdańsk
Przedstawienie jest oparte na wątkach zawartych w powieści Guntera Grassa pt. „Spotkanie w Telgte”. Hans Memling, Daniel Chodowiecki, Gunter Grass i Jan Heweliusz, zapraszają gdańszczan na spotkanie do Klubu Muzycznego Parlament w Gdańsku. Głównym elementem scenografii będzie wideo-wizualizacja obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Ważną rolę odgrywają utwory muzyczne do wierszy poetów związanych z Gdańskiem: Zbigniewa Herberta, Mieczysława Czychowskiego, Edwarda Stachury i in. Bohaterowie widowiska kładąc na szalę DOBRA swoje utwory, przeciwstawiają się nietolerancji, aktom agresji panującym we współczesnym świecie, pogoni za mirażem materialnego dobrobytu. Widowisko kończy się wygłoszeniem „Manifestu do Poetów Wszechświata”, oraz zaproszeniem publiczności do wspólnego odśpiewania pieśni Marka Grechuty pt. „Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy. Scenariusz widowiska.
Scenariusz i reżyseria: Marek Wojtasik i Paweł Paulus Mazur
Występują: Andrzej Żak, The Barbershop Quartet, Tomasz Olszewski, Paulina Mazur
Wideowizualizacja: Multivision Studio – Marka Wojciechowskiego
Oprócz autorskich utworów T. Olszewskiego i Pauliny Mazur, będzie można usłyszeć „Carmina Burana” w polskiej wersji językowej, The Wall Pink Floydów, pieśni E. Stachury I Jacka Kleyffa

NOTKI O TWÓRCACH WIDOWISKA
MAREK WOJTASIK – poeta, dramaturg, autor scenariuszy, Założyciel teatrzyku satyrycznego “ŁUL” (1979, Nagroda Główna Wojewody Koszalińskiego oraz Nagroda Publiczności na Przeglądzie Akademickich Form Teatralnych w Koszalinie). Wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1980). Współautor scenariusza serialu telewizyjnego “Radio Romans”. Dyrektor Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1993). Współorganizator Dni Gdańska w Berlinie (1994). Współorganizator prapremiery koncertu Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana (Europejski Rok Chopinowski 1999). Organizator 30-lecia TOTARTU w Gdańsku i we Wrocławiu, producent wykonawczy 30-lecia “bruLionu” w warszawskim teatrze “Kamienica” (2016). “. Autor i realizator międzynarodowego projektu pt. “Na skrzyżowaniu kultur w Dolinie Popradu” finansowanego przez VISEGRAD FUND. Współorganizator Międzynarodowej wystawy fotograficznej (Słowacja, Bułgaria, Ukraina, Polska) w Odessie w 2017r.
PAWEŁ PAULUS MAZUR – rysownik, muzyk i poeta. Rysował m.in. przez 5 lat dla “Przekroju” i 10 lat dla “Gazety Morskiej”. Jest autorem wierszy w autorskich tomikach: “Taktyka Zegara” oraz “Szwedzki stół”, a także niebanalnych audycji słowno-muzycznych w programach telewizyjnych: “Dzyndzy-Lyndzy”, “Lalamido” czy “Sprężyna Paulusa”. Współpracuje z Marcinem Świetlickim przy organizacji wspólnych koncertów pod nazwą “Future Radio Project” oraz “Biały Robot”. W latach 80-tych współzakładał TOTART. Od 8 lat pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku jako organizator i manager kultury i sztuki. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury
The Barbershop Quartet
Nazwę swoją zespół zawdzięcza gatunkowi muzycznemu, dzięki któremu powstał. W roku 1993 roku, przygotował po raz pierwszy w Nowej Polsce program, złożony wyłącznie z „Barbershop Quartets”, czyli piosenek „białego Południa” Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zespół bywał zapraszany na powstające festiwale przez znanego pianistę Waldemara Malickiego. Na „Pierwszym Festiwal Żartu Muzycznego w Nowym Sączu”, wraz z Grupą Mo Carta oraz Agnieszką Fatygą wykonał swoje wersje różnych piosenek. Ambicje zespołu poszły również w kierunku muzyki oratoryjnej ( Pierwsze w Gdańsku wykonanie w takiej obsadzie jednej z Kantat J.S. Bacha „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit” nr 106). Z zespołem współpracowali różni muzycy, dyrygenci, kompozytorzy (m. In. Eugeniusz Głowski, kompozytor muzyki do dedykowanego Kwartetowi spektaklu Teatru Wybrzeże „365 obiadów wg Lucyny Ćwierczakiewiczowej”), zarówno z Trójmiasta, jak z innych miast Polski. Zespół odbył kilka podróży koncertowych mm.in. po Północnych Niemczech (Hamburg, Lubeka i okoliczne miasta), co wiele lat później zaowocowało występami jego członków jako solistów w Bernie (Szwajcaria), a z innymi zespołami – na całym świecie: w Korei, Chinach, USA, Ekwadorze, Brazylii no i oczywiście niemal wszystkich krajach europejskich.
Obecni członkowie „czynni”: Szymon Chyliński (także aranżer i kompozytor muzyki do – kolejnego napisanego z myślą o zespole dzieła teatralnego – „Widowisko z kluczem” wg Gintera Grassa), Michał Grabczuk (Monostatos w lubelskiej inscenizacji „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta), Franciszek Iskrzycki, oraz Grzegorz Zięba. Jedną z ostatnich okazji było przedstawienie – właśnie „Widowiska z kluczem” w Teatrze Miniatura w Gdańsku, wg scenariusza i reżyserii Marka Wojtasika i Pawła Paulusa Mazura.
Krótkie biogramy członków The Barbershop Quartet:
GRZEGORZ ZIĘBA
Chórmistrz (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) o specjalizacji „emisja głosu”.
Wokalista – absolwent wielu wybitnych pedagogów, m. In. Klasy Haliny Słonickiej w Warszawie i Białymstoku.
Śpiewak Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” p.d. Jana Łukaszewskiego, oraz Cappelli Gedanensis p.d. Aliny Kowalskiej-Pińczak i Rafała Kłoczko
Wspólnie z innymi muzykami prawykonywał kompozycje Leszka Możdżera, uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Najważniejsze, to Warszawska Jesień, Gdańska Wiosna Muzyczna, czy wrocławski Festiwal Polskiej Muzyki
SZYMON CHYLIŃSKI – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wydział instrumentalny – specjalizacja akordeon. Przez wiele lat pracował w Polskim Chórze Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis jako solista-wokalista mając możliwość poznać i współpracować z Krzysztofem Pendereckim, Stephenem Laytonem, Arvo Pärtem, i wieloma innymi znakomitościami muzyki klasycznej. Jest założycielem zespołu folkowego Folk Acoustic. Niedawno ukazał się ich pierwszy singiel pt.”Tangò z różą” – słowa i muzyka Tomasz Fopke.
MICHAŁ GRABCZUK Jest absolwentem specjalności Musical oraz Śpiew Solowy na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studiował w klasie prof. Piotra Kusiewicza uzyskujc dyplom z wyróżnieniem. Kształcił się również na kursach prowadzonych przez pedagogów takich jak: Jadwiga Rappé, Paul Esswood, Marcin Habela, Helena Łazarska. Podczas studiów został zaproszony do współpracy z gdańskim zespołem Cappella Gedanensis, z którym koncertuje do dzisiaj. W 2015 roku wziął udział w projekcie opery współczesnej „Le Ruisseau Noir” Guy-François Leuenbergera w Théâtre du Grütli w Genewie. W tym samym roku stał się członkiem prestiżowego chóru Chorakademie Lübeck, z którym występuje na scenach w Europie oraz na świecie. W październiku 2017 roku wziął udział w premierze opery “Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta (rola Monostatosa), która miała miejsce w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Młody artysta dysponuje dużym repertuarem ze szczególnym upodobaniem muzyki barokowej.
Franciszek Iskrzycki – ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy – Wydział Wychowania Muzycznego. Kierunek: dyrygentura chóralna. Praca magisterska pod kierunkiem prof. Elżebiety Wiesztordt (czerwiec 1990 r.) Pracował w chórze Opery Nova w Bydgoszczy i w Schola Cantorum Gedanensis. Obecnie członek zespoły The Barbershop Quartet.
Tomasz Olszewski – Od 1995 roku prezenter Radia Gdańsk. Od 2001 r. do 2009 r. prowadził Brulion Kulturalny w TVP Gdańsk.Tomasz Olszewski jest laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA (pierwsza nagroda), Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności). Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. 2011 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Andrzej Żak – aktor związany z teatrami: Lalki i Aktora “Baj” w Warszawie (1987#90), Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (1991-93, 2001), im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1992) i Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku (1990-91). Od roku 1993 aktor Teatru Miejskiego MINIATURA w Gdańsku.
Marek Wojciechowski MULTICAM VISION – realizacja TV, wypożyczenia sprzętu multimedialnego, rzutniki, kamery. Firma ta obsługiwała m.in. takie wydarzenia jak: Koncert Andrea Bocellego w Tauron Arenie w Krakowie, Widowisko z Kluczem w Teatrze Miniatura, Gdynia Opener 2017, Euro Chamber Music Festivall i inne.

Informacje

Bilety 5 zł dostępne pod adresem:

https://www.kupbilecik.pl/impreza-27701-widowisko.z.kluczem.gdansk.html

Otrarcie drzwi 19:00

Start spektaklu 20:00