29 grudnia 2023 / piątek / 19:00 / bilety: 5 zł przed koncertem
Klub Muzyczny “Parlament” (ul. Św. Ducha 2, Gdańsk)
Zwieńczeniem tegorocznej edycji festiwalu Metropolia Jest Okey będą koncerty grup: Bielizna, Oczi Ciorne, FORMY Planet oraz The Dames w legendarnym gdańskim Parlamencie!
The Dames to jeden z najdynamiczniejszych Polskich zespołów koncertowych. Ich muzyka to pop-rockowy neoklasycyzm. Znani są m.in. z przebojów „Amber Lady”, czy „Lafiryndy będą?”. Ostatnio nagrali płytę „Live! At Klubokawiarnia”, która ukaże się na przełomie roku.
Piotr Łuba – vocal
Piotr Słodkowski – gitara
Alex Werakso – gitara basowa
Jarosław Nerko – perkusja
FORMY Planet – zimna fala z przestrzenną gitarą i mocno grającą sekcją rytmiczną. W kosmicznej chmurze występują: wokalista Rafał Jurewicz (znany z Why Bother?, The Shipyard)
basista i klawiszowiec Piotr Pawłowski (wcześniej Made in Poland i The Shipyard)
gitarzysta Krzysztof Stachura (między innymi Bielizna, Mordy)
perkusista Mariusz Noskowiak (z planety Blenders i licznych własnych produkcji).
W roku 2022 zespół wydał swój debiutancki album “Kosmos Jest Wszędzie”, wydawnictwo Antena Krzyku. Obecnie FORMY pracują nad kolejnym albumem.
Zespół Oczi Cziorne powstał pod koniec lat 80 w Gdańsku, w okresie rozkwitu Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, jako pierwszy typowo kobiecy zespół w Polsce. Grupa założona przez Jowitę Cieślikiewicz, pianistkę i kompozytorkę oraz Annę Miądowicz, flecistkę i autorkę tekstów, przełamywała konwencje i utarte schematy w ówczesnym muzycznym świecie, wyróżniając się oryginalnym składem instrumentalnym, delikatnym brzmieniem i autentycznością przekazu.
Przez lata działalności Oczi Cziorne grały w różnych miejscach, na mniej lub bardziej ważnych imprezach i festiwalach m.in. w Sopocie, Opolu, Jarocinie, w klubach od Białegostoku do Sieradza. W Kijowie na Festiwalu Muzyki Kobiecej Miss Rock Europe 1990, zdobyły I nagrodę w postaci garsonek rozmiar 44 i dyplomu dla najlepszego zespołu kobiecego w Europie.
Debiutancki album „Oczi Cziorne”, wydany w 2001 roku, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i słuchaczy, co zaowocowało nominacją do prestiżowej nagrody Fryderyka. Po serii koncertów promujących płytę, zespół na pewien czas zawiesił swoją działalność, po czym powrócił do aktywności podczas koncertu upamiętniającego zespoły Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej na Festiwalu “Metropolia jest Okey” w 2010 roku. Efektem reaktywacji w nowym składzie był album „AOEIUX“, który ukazał się w 2014 roku.
Podczas ponad trzydziestoletniej działalności zespołu, w składzie pojawiło się 14 kobiet i 28 mężczyzn. Oczi Cziorne wydały 2 albumy, 2 EP, ich utwory znalazły się na 2 kompilacjach. Nakręcono 6 teledysków, zespół pojawił się w 4 filmach dokumentalnych, 3 książkach, wielu artykułach prasowych i jest częścią ekspozycji w muzeum Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie.
Oczi Cziorne – to nie tylko legenda sceny niezależnej, to ciągle twórczy duch i muzyczna siła. To grupa prowadzona przez kobiety, która kontynuuje swoją podróż artystyczną, niezmiennie oferując oryginalne brzmienie i przekaz, który trafia do szerokiego grona odbiorców, niezależnie od płci czy wieku.
Obecnie skład zespołu tworzą:
Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe
Anna Miądowicz – flet, śpiew
Maja Kisielińska – śpiew
Sylwia Jasnoch – śpiew
Maciej Jeleniewski – gitara basowa
Michał Gos – perkusja
Bielizna – pojawiła się w połowie lat 80-tych i od razu została zaliczona do czołowych formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Już pierwsza „radiowa” kompozycja pt. „Terrorystyczne Bojówki” dotarła do drugiego miejsca jedynej niezależnej listy przebojów realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej.
Debiutancka płyta pt. „Taniec Lekkich Goryli” została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Chwalono „połamaną” rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej, polskiej egzystencji lat 80-tych.
Kolejne wydawnictwa – „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”; „Tag”; „Pani Jola”; ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej.
W roku 2000 ekipa Bielizny pod szyldem Doktor Granat wydała płytę pt. ” Świadkowie Rocka”.
Oprócz działalności koncertowej zespół kojarzony jest z estradową i telewizyjną aktywnością wokalisty, Jarka Janiszewskiego (pseud. Doktor), który swoje ujawnienia werbalne określa mianem wybroczyny intelektualnej.
Doktor prowadził wiele niestandardowych imprez – od koncertów w Jarocinie po programy telewizyjne (Rock Noc).
W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. „W Dzikim Kraju”. Wydawnictwo otrzymało znakomite recenzje m.in. w tygodnikach „Polityka” oraz „Wprost”. Z płyty tej pochodzi piosenka pt. „Zimny Wiatr” uznawana za nieoficjalny hymn stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej.
W październiku 2009 roku ukazała się płyta pt. „Obrazki z wystawki”.
Recenzenci chwalili zespół za twarde, riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań dziwnych osobników zamieszkujących kraj nad Wisłą.
Płytę promowały single „Kurt Cobain”, „Kolumbowie znad Wisły” oraz „Wściekły Jad”, do których „obrazki” można obejrzeć na Facebooku.
Zespół konsekwentnie idzie własną drogą skierowaną w stronę osobników oczekujących na niebanalną werbalno-rockandrollową przygodę.
W 2018 roku, po 25 latach, ukazała się kompaktowa wersja płyty pt. ”Tag”, która dotychczas była dostępna jedynie na kasecie. O muzyce z płyty „Tag” znakomicie wypowiadał się nieżyjący, legendarny perkusista zespołu Rush – Neil Peart
W 2019 roku zespół zaprezentował w internecie „Epitafium dla Piotra S.” – ponad 12 minutową kompozycję będącą hołdem złożonym człowiekowi, który podpalił się protestując przeciwko polityce tzw. „dobrej zmiany”.
Rok 2021 przyniósł długo oczekiwane wydawnictwo w postaci koncertowego dvd- ten materiał można nabyć obecnie po facebook’owym kontacie z Bielizną oraz podczas koncertów.
Obecnie zespół kończy nagrywać materiał na najnowszą płytę pt. „Bagno”. Wydawnictwo prawdopodobnie ukaże się wiosną przyszłego roku. Większość muzyki z tej płyty można usłyszeć podczas koncertów.
Bielizna gra w składzie:
Jarosław Figura – gitara
Krzysztof Stachura – gitara
Radovan Jacuniak – bas
Andrzej Jarmakowicz – perkusja
Jarek Janiszewski – śpiew
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury.