Kaszubskie legendy w kabarecie i piosence

Kaszubskie kolory w kabarecie i piosence!
Folk Acoustic i Tomasz Olszewski wyśpiewają!
Paweł Paulus Mazur i Marek Wojtasik opowiedzą!

Czego można się spodziewać :
► kaszubskich pieśni w oryginalnych aranżacjach Szymona Chylińskiego
► znakomitych piosenek autorskich Tomka Olszewskiego
► legend kaszubskich w wydaniu kabaretowym, opowiedzianych przez Paulusa i Marka

Na początku pragniemy wyjaśnić prowokacyjny tytuł widowiska: „Siedem kolorów kaszubskich w obrazie Memlinga SĄD OSTATECZNY”.

Istotną cechą malarstwa Memlinga jest zręczny eklektyzm zapożyczony od wielkich poprzedników i intensywny, lecz harmonijny koloryt. Tematem dzieła jest zaczerpnięta z Biblii scena Sądu Ostatecznego, czyli końcowego rozliczenia Boga z ludźmi. Podobnie w legendach kaszubskich dobro i zło zmagają się w nieustającej walce. Również tematyka kaszubskich obrazów malowanych na szkle, zawsze dotyczy spraw sakralnych. W środku obrazu znajduje się postać święta, a w koło niej namalowana jest kompozycja z kwiatów. Podobnie rzecz się ma z haftem kaszubskim. Dominującą rolę kolorystyczną odgrywa kolor toni jeziornej – niebieski, uzupełniony kolorami czerwonym, czarnym, zielonym i żółtym – odpowiadającym kolorom lasów i łąk kaszubskich.
Jedną z kompozycji wiodących haftu jest element “Drzewa życia” o nieskomplikowanym układzie gałęzi nawiązującej do prostych i przejrzystych zasad życia ludzkiego.

Jeżeli dodamy do tego, że Sąd Ostateczny, to gotyckie “memento mori” zamówione przez włoskiego bankiera Taniego, z brugijskiej filii banku Medyceuszy , stało się owocem grabieży kapra Pawła Beneke, (a wiemy iż na Pomorzu kaperstwem trudnili się Kaszubi) to sprawa tytułu widowiska staje się przejrzysta i jasna. Ku naszej radości galera San Mateo wioząca tryptyk do Italii nie sprostała karace o nazwie Piotr z Gdańska. Pobożny kaper podczas podziału łupów obraz ofiarował Kościołowi Mariackiemu.

▌ Folk Acoustic (https://www.youtube.com/watch?v=Afirnlf2res)
Zespół muzyczny powstał z inicjatywy Szymona Chylińskiego, muzyka z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zespołu kaszubskiego, pedagoga, akordeonisty oraz aranżera. Celem zespołu jest prezentowanie muzyki folklorystycznej przez zawodowych muzyków w niebanalnych aranżacjach. W repertuarze posiadają muzykę do polskich i kaszubskich tekstów o tematyce świeckiej i religijnej w autorskich opracowaniach a niekiedy własne kompozycje.
Skład zespołu:
Katarzyna Chylińska – wokal
Katarzyna Hermann – klarnet, wokal
Katarzyna Goliat – skrzypce
Mateusz Kot – kontrabas
Szymon Chyliński – akordeon

▌ Tomasz Olszewski (https://www.youtube.com/watch?v=T99Q4I1A2YA)
Od 1995 roku prezenter Radia Gdańsk. Od 2001 r. do 2009r. prowadził Brulion Kulturalny w TVP Gdańsk.Tomasz Olszewski jest laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA (pierwsza nagroda), Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności). Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. 2011 – Lauret Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

▌ Marek Wojtasik – poeta, dramaturg, autor scenariuszy, Założyciel teatrzyku satyrycznego “ŁUL” (1979, Nagroda Główna Wojewody Koszalińskiego oraz Nagroda Publiczności na Przeglądzie Akademickich Form Teatralnych w Koszalinie). Wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1980). Współautor scenariusza serialu telewizyjnego “Radio Romans”. Dyrektor Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1993). Współorganizator Dni Gdańska w Berlinie (1994). Współorganizator prapremiery koncertu Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana (Europejski Rok Chopinowski 1999). Organizator 30-lecia TOTARTU w Gdańsku i we Wrocławiu, producent wykonawczy 30-lecia “bruLionu” w warszawskim teatrze “Kamienica” (2016). “. Współautori realizator międzynarodowego projektu pt. “Na skrzyżowaniu kultur w Dolinie Popradu” finansowanego przez VISEGRAD FUND. Współorganizator Międzynarodowej wystawy fotograficznej (Słowacja, Bułgaria, Ukraina, Polska) w Odessie w 2017r.

▌Paweł Paulus Mazur – rysownik, muzyk i poeta. Rysował m.in. przez 5 lat dla “Przekroju” i 10 lat dla “Gazety Morskiej”. Jest autorem wierszy w autorskich tomikach: “Taktyka Zegara” oraz “Szwedzki stół”, a także niebanalnych audycji słowno-muzycznych w programach telewizyjnych: “Dzyndzy-Lyndzy”, “Lalamido” czy “Sprężyna Paulusa”. Współpracuje z Marcinem Świetlickim przy organizacji wspólnych koncertów pod nazwą “Future Radio Project” oraz “Biały Robot”. W latach 80-tych współzakładał TOTART. Od 8 lat pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku jako organizator i manager kultury i sztuki. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

▌ Szymon Chyliński – muzyk – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wydział instrumentalny – specjalizacja akordeon. Przez wiele lat pracował w Polskim Chórze Ka-meralnym Schola Cantorum Gedanensis jako solistawokalista mając możliwość poznać i współpracować z Krzysztofem Pendereckim, Stephenem Laytonem, Arvo Pärtem, i wieloma innymi zna-komitościami muzyki klasycznej. Jest założycielem zespołu folkowego Folk Acoustic. Niedawno ukazał się ich pierwszy singiel pt.”Tangò z różą” – słowa i muzyka Tomasz Fopke.

Informacje