MJO 2018

Prowadzenie: Tomasz Olszewski

Black Sugar
Detko Band
Paweł Przyborowski
Karski
Cotton Wing
Q
Tayka Band
Access Denied

* BLACK SUGAR
Zespół Black Sugar powstał po koniec 2016 roku w wyniku spontanicznej decyzji trójki młodych muzyków. Wyraziste brzmienie nawiązuje do klasycznego rocka z lat 70′. Muzyka Black Sugar łączy w sobie oryginalne riffy, surowe brzmienie basu oraz energiczną perkusję. Doświadczenie wyniesione z wspólnej przygody muzyków, poprzedzającej powstanie zespołu, zaowocowało spójną wizją kompozycji. W utworach można dosłuchać się wpływów takich zespołów jak: Rage Against The Machine, Black Sabbath i The Black Keys. Teksty niosą ze sobą manifest młodości i dosłowny komentarz rzeczywistości.
Członkowie zespołu
Michał Dopke – gitara, wokal
Mateusz Ostapiuk – bass, wokal
Mateusz Richert – perkusja, wokal

* DETKO BAND
Swingujący big band grający standardy jazzu tradycyjnego, dixieland, pop i muzykę taneczną całego świata – od Glenna Millera poczynając, poprzez The Beatles, na własnych aranżacjach współczesnych przebojów (także muzyki rockowej) kończąc.
Założycielem oraz liderem zespołu jest Jerzy Detko – wybitny sportowiec, dziesięcioboista, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski ale także świetny instrumentalista (klarnet , saksofony,
akordeon ) i wokalista – obdarzony wdziękiem, charyzmą i poczuciem humoru. Prowadzi słuchaczy przez meandry muzyki tanecznej z lekkością i swadą. Liczne nagrody zespołu (m.in. “Złota Tarka”, nagroda Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Turku) są tylko potwierdzeniem muzycznej klasy grupy, która od lat ma swoich wiernych i niezawodnych fanów. Detko Band Orchestra przez cztery lata występowała w programie “Herbatka u Tadka” – w TVP2 a także przez rok w programie “Rekiny kart” TV Polsat. Występowała też na wielu spektakularnych i prestiżowych imprezach w całej Polsce. Grupa tworzy niezapomnianą oprawę muzyczną każdej imprezy okolicznościowej, bankietu, eventu.

* PAWEŁ PRZYBOROWSKI
Paweł Przyborowski (ur.1991) – polski songwriter i producent.
Jego piosenki są melancholijną mieszanką ambientowych loopów i elektroniczno-gitarowej oprawy, zawsze ze słowami w centrum uwagi. Gra i koncertuje od 2014 roku, w Polsce (m.in. Metropolia Jest Okey, supporty przed Julią Marcell i Lipali) i zagranicą (Rotterdam, festiwale Westerpop i Breminale).
Paweł Przyborowski ma na swoim koncie dwa wydawnictwa: EP15 (2015) oraz Śmiertelnie zdrowy (2017).
Skład:
Paweł Przyborowski
Sebastian Lipiński
Grzegorz Rodak
Oskar Feliński

* KARSKI
Karski to projekt solowy który powstał po rozpadzie formacji Obcy w 2018 roku.

Tworzą go:
Bartosz Karski- gitara, wokal, syntezator, harmonijka
Paweł Roskwitalski- perkusja, wokal
Kacper Wołk- bas, wokal

Projekt oscyluje wokół muzyki psychodeliczno-rockowej oraz bluesowej, charateryzującej się energicznym i pulsującym rytmem oraz wielominutowymi improwizacjami. Najważniejsze założenie to po prostu “GRAĆ!”

* COTTON WING
Cotton Wing to trójmiejska formacja rhythm & bluesowa. Zespół wygrał wszystkie najważniejsze polskie konkursy bluesowe i zagrał setki koncertów w kraju i zagranicą. Od września 2015 r. band promuje swój pierwszy album o zaczepnym tytule „Fishing &
Processing”. Płyta została świetnie przyjęta przez fanów i media w całej Polsce. Cotton Wing to zespół złożony z zawodowych muzyków oddanych muzyce bluesowej. Lider formacji Robert Tyszka przez 5 lat mieszkał w Memphis, TN w Stanach
Zjednoczonych, gdzie zgłębiał tajniki bluesa i podpatrywał u źródeł jak powstaje prawdziwy, szczery blues. Miało to niewątpliwie wpływ na autorski album nagrany przez ten trójmiejski kwartet. Muzycy nie zamykają się w typowych dwunastu taktach, ale zauważają w swoich poczynaniach muzykę gospel oraz stary, dobry, czarny soul.

* Q
Q to kolejna konstelacja utworzona wokół jednego z liderów trójmiejskiej sceny – Macieja Łyszkiewicza. Zespół powstał w lutym 2018 roku i od tego czasu intensywnie pracuje nad całkowicie autorskim, premierowym materiałem.

Tym razem Maciej Łyszkiewicz zebrał imponujący skład spośród pomorskich muzyków nie związanych wcześniej z jego projektami No Limits, Łyczacza, czy Leszcze. Na gitarze gra Michał “Wierzba” Saidowski (Golden Life), na basie Maciej Warda (Farba), a na perkusji Sławek Dumański (John Leysner Group). Wyjątek stanowi tu wokalistka obdarzona świetnym głosem i doświadczeniem scenicznym – Agnieszka „Rassa” Rassalska, z którą Maciej współpracuje regularnie od lat.

* TAYKA
TAYKA to żywioł, który przyciąga pozytywnych ludzi. Grają wyłącznie własne utwory, ale na koncertach można usłyszeć mieszankę wielu gatunków muzycznych. Wokalistką i jednocześnie autorką muzyki i tekstów jest Tacjana Niksa Rynkiewicz, z wykształcenia informatyk, posiada doktorat z zakresu sztucznej inteligencji. Zespół TAYKA ma długą historię, w którą zostało wpisanych bardzo wiele trudnych decyzji i koniecznych zmian w składzie. Obecnie na gitarze gra Wojciech Rynkiewicz, znany również jako Rikus Van Doren, instrumenty klawiszowe – Kuba Olech, perkusja – Mariusz Dorsz, saxofon – Konrad Kotarski oraz Rafał Serwatka, który pełni bardzo ważną rolę inzyniera dźwięku, basista Super Star. Muzyka zespołu TAYKA skłania do refleksji, ale też pozwala na dobrą, pełnej energii zabawę na każdym koncercie.

* ACCESS DENIED
Zespół Access Denied powstał w Gdyni na początku 2003 roku. Grupa od trzynastu lat regularnie koncertuje, a do ważniejszych koncertów można zaliczyć support przed legendą rocka zespolem Nazareth, występ na festiwalu Krushfest obok m.in. Tima Rippera Owensa czy na festiwalu w Szwecji w miejscowości Ljungby gdzie Access Denied zagrało obok Cult of Luna . Zespół supportował również takie gwiazdy polskiego rocka i metalu jak Lady Pank, IRA, TSA, Kat, Turbo, Hunter, Closterkeller, Mech, Proletaryat, CETI, Apteka czy Jelonek.

W kwietniu 2009 zespół nagrał pierwszy długogrający album „ The Memorial”, na którym znalazło się dziesięć autorskich kompozycji a pochodzący z niej utwór ” Give Me Rock” został wydany na składance Kill City w USA. Druga płyta „ Touch of Evil” ukazała się w 2012 roku za sprawą Pitch Black Records

Obie płyty zebrały bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej ( Teraz Rock, Heavy Metal Pages, Hardrocker) a druga z nich została doceniona za granicą.

Aktualnie Access Denied jest po sesji nagraniowej do trzeciej płyty, na której gościnnie partie bębnów zagrał Dariusz „ Daray” Brzozowski ( Dimmu Borgir, Hunter, Vesania, eks Vader ). Realizacją nagrań i produkcją zajął się Filip Hałucha w Heinrich House Studio. Premiera płyty odbyła się w listopadzie 2018 za sprawą Universal Music Polska, który jest wyłącznym dystrybutorem płyty zatytułowanej po prostu „Access Denied” na terenie całej Polski.

Organizatorem festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury / www.nck.org.pl

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska

Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk

Partnerzy festiwalu:
Radio Gdańsk
Klub Parlament
Łączy nas Gdańsk

Patroni medialni:
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Polski Portal Kultury O.pl
Pomorskie.eu

Media społecznościowe Festiwalu:
Twitter: bit.ly/MJOTwitter
Instagram: bit.ly/MJOInstagram

Mapa wydarzeń: bit.ly/MJO2018Mapa

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

Informacje

Wstęp 5 zł