Piotr Rogucki

Zapraszamy na 2 koncerty promujące album “J.P. Śliwa” – najnowsze solowe wydawnictwo Piotra Roguckiego, lidera zespołu Coma.

Rogucki wystąpi 6 marca w poznańskim Blue Note oraz 3 kwietnia w gdańskim klubie Parlament. “J.P. Śliwa” ukazał się 16 października, od samego początku zbierając opinie wydawnictwa wymagającego, poruszającego i zaskakującego świeżym brzmieniem.
Sam artysta przedstawia krążek jako próbę podejścia do albumu muzycznego, z zakresu muzyki rozrywkowej, jako do dzieła artystycznego porównywalnego z instalacjami artystycznymi, rzeźbami lub collage’ami współczesnych twórców.

Jest to z pewnością dzieło przemyślane, w którym każdy z elementów – teksty, warstwa liryczna oraz graficzna, mają oddziaływać na słuchacza i nakłonić go do refleksji.

PIOTR ROGUCKI 3.04 Parlament/Gdańsk

Ceny biletów

50 – http://www.pwevents.pl/pl/bilety,1,309.html

60 – Ticketpro, Eventim, Ebilet, Biletomat.pl (https://www.biletomat.pl/bilety/pwevents/), KupBilet, Parlament, punkt Lotto (CH Manhattan)

70 – w dniu koncertu

Klub otwierany jest o godz. 18:30. O godz. 20:00 – rozpoczęcie występu.

Album J.P. Śliwa to kolejny solowy album w dorobku wokalisty Comy – Piotra Roguckiego. Tym razem jest to wydawnictwo składające się z trzech artystycznych komponentów: płyty z utworami, tekstu dramatycznego oraz grafik uzupełniających przekaz i wymowę wydawnictwa. To zapis artystycznych poszukiwań twórcy balansującego na granicy muzyki rockowej, sztuki teatralnej i medialnego mainstreamu.

Główny bohater Jan Paweł Śliwa, noszący imiona nadane na cześć wielkiego Polaka Jana Pawła II, żyje w przeświadczeniu o tym, że ma dokonać rzeczy wielkich. To niespełniony teatrolog, którego przygniotła proza życia: został hydraulikiem, modelem i emigrantem. Niestety, jest typowym nieudacznikiem, niemogącym poradzić sobie z otaczającą go rzeczywistością, co znajduje odzwierciedlenie w utworach oraz w warstwie dramatycznej albumu – Tekst dramatu to powierzchowna płaszczyzna rozgrywek między bohaterami z pokolenia JP2 czy Generacji Nic, puste i pełne goryczy spekulacje na temat własnej kondycji, kondycji kultury i współczesnego społeczeństwa. Przepychanki intelektualne i pozostałości po pierwotnych mechanizmach wyłaniania kozła ofiarnego – mówi autor koncepcji płyty oraz dramatu Piotr Rogucki.

Wielość elementów nie zagłusza muzyki, wciąż bardzo ważnego elementu w twórczości Roguckiego. W otwierającym album Vision of Sound słyszymy Klaudię Wieczorek, którą Piotr Rogucki poznał w programie Must Be The Music. W utworze Płyń pojawia się Izolda Sorenson, znana jako Cosovel. Na płycie słyszymy również Olę Rzepkę – perkusistkę i założycielkę zespołu Drekoty oraz Adama Marszałkowskiego, perkusistę zespołu Coma – Muzyka to poziom podświadomości głównych bohaterów, próba uchwycenia ich lęków, obaw, nadziei, emocji i motywów. Nieoczywista płaszczyzna na podobieństwo strumienia świadomości skonstruowanego z rytmów, dźwięków i strzępków tekstów, gdzie rysowani z jednej strony popędami, a z drugiej rozumem bohaterowie odkrywają bezwiednie to co kieruje nimi i ich zachowaniami – tłumaczy Piotr Rogucki.

Równie ważną rolę odgrywa warstwa graficzna albumu, na którą składają się zdjęcia Alberta Pabijanka oraz grafiki opracowane przez Wojtka Domagalskiego. To rodzaj impresji scalającej dramat i muzykę w formie wizualnej, ma na celu od pierwszego spojrzenia zarysować klimat wydarzeń i odczuć związanych z albumem.

Album „J.P. Śliwa” ma być głosem w dyskusji na temat kondycji kulturalnej społeczeństwa – Gdy sztuka staje się hermetyczną bańką, w której zamykają się elitarne środowiska, przestaje istnieć dla szerszego odbiorcy, przestaje istnieć w społeczeństwie i zakresie jego potrzeb. Czym staje się społeczeństwo odsunięte od kultury, a karmiące jedynie jej karykaturą jaką jest rozrywka? Czy można rzucić pomost używając jako medium formy rozrywkowej by pokazać drogę w stronę kultury wyższej? To założenia eksperymentu, ciekaw jestem efektu – zaprasza na spotkanie z wydawnictwem Piotr Rogucki.

“Dobrze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =